Chov - základní informace

Základní informace o chovu Krajty Královské

Krajta královská (Python Regius) patří mezi nejčastěji chované hady. Jde o poměrně malého hada dorůstajícího od 1 do 1,5 metru. Krajta Královská není agresivní a vyznačuje se spíše plachostí. Při obraně schová hlavu pod tělo a vytvoří takové klubíčko, proto se těmto hadům také přezdívá míčový had (Python Ball).
Tento had je vhodný i pro úplné začátečníky. Nekouše a nechá se vzít do ruky.

Chov v teráriu
Terárium se doporučuje o rozměrech 100 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho jedince. Teplota v teráriu by měla být přes den na jedné straně 30-32°C a na druhé 22-27°C. V noci by pak neměla teplota klesnout pod 20°C. Neměl by chybět úkryt jak v teplé části tak v chladnější. 

Požadovanou teplotu dosahujeme zpravidla dvěma způsoby:
1. Žárovka 
V tomto případě je nutné zajistit žárovku nějakým pletivem, aby se krajta nepopálila
2. Topná fólie nebo kámen
Tady je nutné na fólii nebo kámen připevnit čidlo od termostatu, abychom dosáhli požadované teploty a nedošlo k popálení zvířete.

Jako podestýlku můžeme zvolit například bukové štěpky, rašelinu (bez hnojiv), bezprašné hobliny, noviny, ubrousky.
Nesmíme zapomenout ani na misku s vodou. Tu volíme spíše větší, aby nám zajistila lepší vlhkost v teráriu. Vlhkost by měla být 55-65%.


Nyní pokud máte zajištěné podmínky k chovu, můžete si u mě vybrat mládě v sekci Nabídka odchovů. 😉

Když dovezete mládě domů, dejte mu čas! 

Mládě umístíme do terária a necháme ho týden v klidu. Nevytahujeme ho, nekrmíme, nestresujeme civěním do terária či dokonce klepáním na sklo.
Po týdnu můžeme zkusit nakrmit. Krmíme večer, když už je šero nebo tma. Nikdy nenechávejte krajtu s hlodavcem bez dozoru, mohlo by dojít k pokousání hada.
Pokud nebylo krmení úspěšné, dáme krajtě 5-7 dní klid a poté zkusíme krmit znova. 

Svlek
Pokud na krajtě zpozorujete zakalené oči, našedlou kůži a většinou i narůžovělé břicho, to vše jsou příznaky k tomu, že se krajta bude svlékat. V tomto období krajtu nestresujeme. Tzn. nevytahujeme z terária, nekrmíme. Krajtu rosíme každý den rozprašovačem přímo na tělo, do té doby než dojde ke svleku.

Krajta mi nechce žrát.
Krajta Královská často v krmení stávkuje. Proto je důležité hlídat hmotnost. Pokud krajta v době půstu výrazně neubírá na hmotnosti, není se čeho obávat. Vyjímkou není ani 6ti měsíční pauza v přijmu potravy. Pokud by však razantně ubírala na váze, je nutné vyhledat veterináře. 

Můžu chovat více jedinců v jednom teráriu?
Ano, je to možné. Krajty Královské nejsou vůči sobě nikterak útočné a to ani samci. Společně však chováme jedince o přibližně stejné hmotnosti. Rozhodně nedoporučuji dávat měsíční mládě k dospělému jedinci.